To Img 802.jpg

Co to jest SCRUM?

Nowoczesne pojęcia dla wielu osób to ogromne wyzwanie. Zapewne każdy słyszał wiele słów, skrótów, jednak wstyd się przyznać, że ktoś czegoś nie wie.

Jednym z wielu pojawiających się coraz częściej na rynku skrótów jest oczywiście SCRUM. Osoby z branży doskonale wiedzą, że jest to odniesienie do Agile. Tu pojawia się kolejne niezrozumiałe słowo.

Agile to po prostu podejście do tworzenia oprogramowania, posiada własny manifest oraz zasady, które powinny być przestrzegane. SCRUm według wielu fachowców jest to ciekawy koncept, który daje możliwość na lepsze funkcjonowanie firmy, najczęściej wykorzystywany jest przez agencje internetowe.

Czy wiesz jak działa SCRUM? Ogólnie zasada nie jest zbyt skomplikowana, najtrudniejszym elementem oczywiście jest integracja pojawiających się informacji, a w konsekwencji wdrożenie metody na konkretnym przykładzie. W procesie bierze udział Product Owner, jest to po prostu właściciel produkty, osoba jest odpowiedzialna za proces powstawania danej rzeczy, nie koniecznie musi być to program, może to być także strona internetowa, ale także każdy inny produkt, który nie należy do branży IT. Kolejnym elementem jest Zespół. Osoby razem współpracujące tworzą pewien produkt, ludzie wykorzystują swoje umiejętności.

Kolejny element to SCRUM Master. Na górze stoi osoba, która nadzoruje cały proces, pilnuje by reguły SCRUM były zachowane, przestrzegane przez osoby, które biorą udział w niemałym przedsięwzięciu.

Zasad SCRUM jest kilka, jednak gdzie właściwie może on być wykorzystany? Najczęściej jest to model wykorzystywany w branży IT, jednak to nie jedyne rozwiązanie. Coraz częściej SCRUM wykorzystywany jest na rynku w innych dziedzinach, jak finanse i ubezpieczenia, inżyniera oraz technologia, transport, telekomunikacja a także consulting.


Zobacz: https://www.mirmarnadruki.pl/


Oczywiście część osób pracujących w branżach niezwiązanych z IT może pracować w działach rozwijających oprogramowanie dedykowane dla danej firmy, a takich danych raport nie przekazuje. Nadal jednak ujawnia on dużo, w kontekście potencjalnego wykorzystania zwinnego podejścia do zarządzania projektem. Oddziaływanie na poszczególne firmy jest ogromne, nie są to działania jeszcze na masową skalę, jednak z czasem na pewno znajdą swoich nowych zwolenników.